Film a muzeum 2017 - Zažijte dějiny 20. století
Film a muzeum 2017 - Zažijte dějiny 20. století
Zveme vás na projekci filmu MASARYK v kině Lucerna a besedu s historikem Pavlem Kosatíkem a scénaristou Petrem Kolečkem nebo historikem Karlem Strakou. Termíny: 19. 4. 2017 v 11:45, 20. 4. 2017 v 11:45, 26. 4. 2017 v 9:00. Více informací naleznete zde.
Film a muzeum 2017 - Zažijte dějiny 20. století Speciál
Zveme vás na projekci filmu ANTHROPOID v kině Lucerna a besedu s historikem Zdeňkem Špitálníkem. Termíny: 3. 5. 2017, 17. 5. 2017, 24. 5. 2017 v 9:00. Více informací zde.
publikováno 20. září 2016
publikováno 21. června 2016
Národní muzeum - Historické muzeum a kino Lucerna Vás zvou na vybrané filmové projekce k tématu
husitství, druhé světové válce a událostem roku 1968 do kina Lucerna
a lektorované edukační programy do Národního památníku na Vítkově.
O významných tématech, problémech a událostech československých dějin 20. století se tak můžete dozvědět prostřednictvím filmového snímku a muzejních sbírkových předmětů – autentických dokladů minulosti. Letos se můžete těšit na snímky: Jan Hus, Bílá Nemoc nebo Vlk z královských Vinohrad. Více informací ZDE
publikováno 22. září 2015
publikováno 11. září 2015
Vybrané filmy zachycují významné události 2. světové války v Československu, mezi které bezesporu patří transporty židovského obyvatelstva do koncentračních táborů, příprava, průběh a následky atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha nebo konec války v Československu. Filmová projekce předkládá výběr děl předních československých tvůrčích osobností, jakými jsou Ján Kádár, Karel Kachyňa a Jiří Sequens, z nichž filmy Obchod na Korze a Ať žije republika! slaví 50. výročí od svého vzniku. Více informací o programu zde
Národní muzeum ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií České republiky vytvořilo nový portál Do muzea!, určený všem zájemcům o svět muzeí a galerií. Portál poskytne kompletní přehled o muzejních institucích na území České republiky.
Navštívili jste zajímavý objekt? Podělte se o svůj dojem s ostatními. Zajímá vás, jaké doprovodné programy nabízí instituce ve vašem okolí? Více informací naleznete na www.do-muzea.cz
publikováno 17. dubna 2015
Národní muzeum - Historické muzeum a kino Lucerna Vás zvou při příležitosti 70. výročí konce 2. světové války na tematickou filmovou projekci v kině Lucerna a výstavu o událostech z posledních válečných dnů do Národního památníku na Vítkově.
Pro žáky jsou připraveny speciální vzdělávací programy, které je provedou československými dějinami let 1938 - 1947 s ohledem na samotné události v Národním památníku na Vítkově. Těšit se můžete i na uniformované vojáky z Československé obce legionářské a jejich vyprávění. Více o programu zde
Evropské historické soutěže pro studenty středních škol
publikováno 17. října 2014
Soutěž Eustory pořádá nadace Körber Foundation a můžou se do ní přihlásit studenti evropských středních škol, kteří v roce vyhlášení soutěže nejsou starší 20 let. V České republice ji organizuje občanské sdružení Pant.
Soutěží se individuálně nebo ve skupině do pěti osob. Pokud se zapojíte do národního kola soutěže České republiky, máte šanci postoupit do mezinárodní letní akademie spolu s dalšími vítězi z 15 evropských států!
Zúčastnit se můžete do 31. prosince 2014!
Projekt "Dotkni se 20. století!" vyhrál už druhou cenu v rámci soutěže Erasmus EuroMedia Award 2014
publikováno 17. října 2014
Projekt "Dotkni se 20. století!" slaví už podruhé v roce úspěch v soutěži Erasmus EuroMedia Award 2014, kterou pořádá European society for Education & Communication. Smyslem celé soutěže Erasmus EuroMedia Award, která je pravidelně pořádána od roku 1995, je ocenit projekty, které svou mediální produkcí přispívají k rozvoji evropské společnosti a společných evropských hodnot.
Připoměňte si 25. výročí tzv. "Sametové revoluce" geocashingovou hrou
publikováno 3. září 2014
Od události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, si letos připomeneme 25 let. Netradiční formou soutěžní hry se rozhodla Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) připomenout výročí tzv. „Sametové revoluce“ a přiblížit tak mladé generaci příběhy nejen Listopadu 1989, ale i skutečné osudy lidí z éry nesvobody. Více informací včetně popisu lokalit umístění kešek a podrobných pravidel soutěže naleznetena internetových stránkách: http://sametky.cz/
PÍŠE SE O NÁS V NOVINÁCH
publikováno 3. září 2014
Přečtěte si zajímavý rozhovor s Pavlem Doušou, hlavním manažerem projektu Dotkni se 20. století!, který zveřejnil Týdeník školství na svém webovém portále. Odkaz na článek VÍTE, JAK UČIT DĚJINY 20. STOLETÍ? POMŮŽEME VÁM naleznete zde, str. 3.
Soutěž - O nejzajímavější muzejní kufřík
Dovolte nám, abychom představili soutěž, která nese název: „O nejzajímavější muzejní kufřík“. Soutěž je určena všem, kteří se nebojí zapátrat po starších zavazadlech nebo kufřících a mají chuť objevit jejich zapomenuté příběhy.
Stačí vyfotit starší kufřík nebo zavazadlo, napsat jeho stručný příběh a poslat nám vše spolu s vyplněnou přihláškou na e-mail: soutez.dvacatestoleti@nm.cz.
Detailní informace o soutěži, její pravidla a přihlášku naleznete zde.
Soutěž - Vytvoř si svůj vlastní komiks
publikováno 8. srpna 2014
Národní muzeum vyhlašuje soutěž o nejzajímavější komiks s tematikou 20. století, která navazuje na sérii interaktivních komiksů projektu Dotkni se 20. století! Nechte žáky a studenty zapojit svou fantazii a vědomosti, nechť se stanou tvůrci vlastních obrazových vyprávění. Podkladem příběhu může být např. rodinná historie, dějiny rodného města či jeho okolí, vyprávění pamětníků… Více informací naleznete zde.
Vzpomínky na 80. léta v Československu - vyhlášení vítězů
publikováno 14. května 2014
Dne 12. 5. 2014 se konalo v Muzeu východních Čech v Hradci Králové soutěžní setkání žáků základních a středních škol zapojených do vzdělávací aktivity Vzpomínky na 80. léta v Československu. V první kategorii zvítězila kvarta z Gymnázia Lovosice. V kategorii středních škol zvítězila kvinta z Gymnázia Frýdlant, která si porotce získala skvělým členěním výstavy, zapálením při její tvorbě i propagaci při rodičovských schůzkách.
Výroční seminář projektu 6. 6. 2014 v Národním památníku na Vítkově
publikováno 9. května 2014
Srdečně Vás zveme na metodický seminář věnovaný podpoře výuky českých a československých dějin 20. století, který se snaží využít potenciálu muzeí a galerií. Seminář bude věnován prezentaci všech aktivit projektu Dotkni se 20. století! Dále proběhne prezentace výsledků školní soutěže Vzpomínky na 80. léta v Československu a workshop doprovodných programů expozice Křižovatky české a československé státnosti a Národního památníku na Vítkově.
Připraven k práci a obraně vlasti!
publikováno 6. května 2014
Český olympijský výbor, Ústav pro studium totalitních režimů a Národní muzeum připravily výstavu, která reflektuje půl století českého (československého) sportu v období let 1938–1989. Výstava se snaží o stručné představení vývoje české (československé) tělovýchovy, o zmapování vývoje olympijského hnutí, o připomenutí výrazných úspěchů kolektivů i jednotlivců, ale také o charakteristiku nejdůležitějších zásahů nacistického a komunistického režimu do čs. sportu. Výstava se koná od 11. dubna do 12. května 2014. Otevřena pro veřejnost je vždy v pondělí od 11.00 do 18.00, od úterý do neděle pak od 09.00 do 18.00 v prostorách Staroměstské radnice v Praze. Katalog k výstavě si můžete stáhnout zde.
Vzpomínky na 80. léta v Československu - setkání v Muzeu východních Čech v Hradci Králové
publikováno 28. dubna 2014
Dne 12. 5. 2014 pořádá Muzeum východních Čech v Hradci Králové setkání žáků základních a středních škol přihlášených do vzdělávací soutěže Vzpomínky na 80. léta v Československu, která vznikla ve spolupráci s Národním muzeem v rámci projektu Dotkni se 20. století! Pro všechny soutěžící máme připravené zajímavé ceny, pro vítězné třídy připravujeme společnou exkurzi do památníku Terezín.
Zažijte dějiny 20. století - film a muzeum
publikováno 25. dubna 2014
Studenti se mohou seznámit s československými soudobými dějinami prostřednictvím filmového snímku a autentických dokladů minulosti - muzejních sbírkových předmětů. Zážitek v podobě filmové projekce přibližující vybrané dějinné období a jeho propojení s výkladem založeném na kontaktu s přímými svědky doby (originálními předměty) v muzejní expozici tak představuje novou a inovativní formu doplňující tradiční výuku dějin 20. století.
Karikatura ve výuce dějepisu
publikováno 25. dubna 2014
Připravili jsme pro Vás Antologii dobových politických karikatur a vtipů, které se objevovaly v tisku v rozmezí let 1918 – 1990. Rozbor jednotlivých obrázků slouží nejen k oživení, ale také lepšímu pochopení probírané látky a k imaginaci daného problému. Vybrané tiskoviny jsou příspěvky dobových médií: Humoristické listy, Trn, Dikobraz, Roháč, Mateřídouška, Lidové noviny, Simplicius aj.
Výstavy - Vzpomínky na 80. léta v Československu
publikováno 18. dubna 2014
V rámci soutěžní aktivity Vzpomínky na 80. léta v Československu se již realizují výstavy! Celkem se zapojilo 11 škol. Přehled soutěžních virtuálních a školních výstav naleznete zde. V pátek 6. června 2014 se uskuteční prezentace vítězů v Národním památníku na Vítkově v Praze.
Soutěž Příběhy 20. století
publikováno 9. dubna 2014
Druhý ročník soutěže, která v loňském roce zaznamenala mimořádný ohlas, organizují neziskové organizace Post Bellum a Pant. Začíná 8. dubna 2014 a zapojit se může každý, kdo se do 5. října zaregistruje na www.pribehy20stoleti.cz a uloží zde svůj soutěžní příspěvek - autorskou audio či video nahrávku pamětníka spolu s textovým zpracováním příběhu. Soutěží se ve třech kategoriích: žákovské (od 13 let), studentské (od 16 let) a dospělé (od 19 let). Všechny potřebné informace, včetně soutěžních příspěvků z minulého roku, najdete na www.pribehy20stoleti.cz.
Soumrak nad Evropou - komiks 1938
publikováno 4. dubna 2014
Představujeme poslední komiks v rámci vzdělávací sekce Předměty vyprávějí. Aktivity realizované pomocí jednotlivých cvičení doprovázejících předkládaný komiks vedou žáky a studenty k zopakování a prohloubení vědomostí vztahujících se k problematice československých a evropských dějin 30. let 20. století, jež vyústily v tragické období druhé světové války.
T. G. Masaryk a rodný kraj - nový pracovní list
publikováno 26. března 2014
Představujeme pracovní a metodický list k expozici Masarykova muzea v Hodoníně T. G. Masaryk a rodný kraj. Během prohlídky si návštěvník může prohlédnout předměty vztahující se k Masarykovi nebo ke členům jeho rodiny, jako je například kovadlina z kovárny A. Beneše v Čejči, kde se mladý Tomáš Masaryk učil kovářem, klobouk, který byl součástí Masarykovy slavnostní poslanecké uniformy či repliku Masarykova oblíbeného jezdeckého oděvu.
Pozvánka na seminář - Víra a společnost ve 20. století
publikováno 20. března 2014
V úterý 29. dubna 2014 se v Hornickém muzeu Příbram, partnera projektu, uskuteční další seminář pro pedagogy věnovaný podpoře výuky českých a československých dějin 20. století. Více informací o semináři a přihlášku naleznete zde.
Muzeum pod palbou - nový komiks
publikováno 13. března 2014
V rámci aktivity Předměty vyprávějí jsme vytvořili nový komiks k událostem roku 1968. Aktivity realizované pomocí jednotlivých cvičení doprovázejících předkládaný komiks vedou žáky a studenty k zopakování a prohloubení vědomostí vztahujících se k problematice československých dějin roku 1968, a to především ke vstupu vojsk Varšavské smlouvy a následné reakci československé veřejnosti na tuto událost.
Legionáři a vznik Československa - nový vzdělávací program
publikováno 6. března 2014
Lektorovaný program seznámí žáky s okolnostmi vzniku Československa, přiblíží roli legií a interaktivní formou představí základní podobu První republiky a vybrané osobnosti této doby. Žáci pracují ve skupinách v prostorách Národního památníku na Vítkově a se sbírkovými předměty vztahujícími se k období První republiky.
Vzpomínky na 80. léta v Československu
publikováno 4. března 2014
Vzdělávací aktivita Vzpomínky na 80. léta v Československu získala ohlas u základních a středních škol po celé České republice. Celkem se přihlásilo 22 soutěžních kolektivů. Nyní všechny přihlášené kolektivy pracují na přípravě školních a virtuálních výstav. Na svou práci mají čas do 30. dubna.
Fotogalerie ze semináře v Moravském zemském muzeu v Brně
publikováno 7. února 2014
Ve čtvrtek 6. února 2014 se v Moravském zemském muzeu, partnera projektu, konal seminář pro pedagogy věnovaný moderním technologiím ve výuce dějepisu. Všem děkujeme za hojnou účast a publikujeme některé fotografie z akce. Těšíme se na Vás v Masarykově muzeu v Hodoníně dne 27. března 2014.
Pozvánka na seminář - Volný čas ve 20. století
publikováno 30. ledna 2014
Ve čtvrtek 27. března 2014 se v Masarykově muzeu v Hodoníně, partnera projektu, uskuteční seminář pro pedagogy věnovaný využití volného času ve 20. století. Více informací o semináři a přihlášku naleznete zde.
Program semináře Moderní technologie a interaktivní prvky ve výuce
publikováno 22. ledna 2014
Zveřejnili jsme program semináře pro pedagogy Moderní technologie a interaktivní prvky ve výuce. Seminář se koná ve čtvrtek 6. února 2014 v Moravském zemském muzeu v Brně. Těšíme se na vás!
Vzpomínky na 80. léta v Československu
publikováno 21. ledna 2014
Do projektu Dotkni se 20. století! se zapojilo i Muzeum východních Čech v Hradci Králové vzdělávací aktivitou Vzpomínky na 80. léta v Československu určenou pro žáky základních a středních škol. Tato vzdělávací aktivita je pojatá jako celonárodní soutěž zaměřená na listopadové události roku 1989.
Informační panel projektu
publikováno 8. listopadu 2013
Nově naleznete informační panel našeho vzdělávacího projektu i v Národním památníku na Vítkově! Vzdělávací materiály, fotografie z akcí či pozvánky na semináře na Vás čekají i v prostorách před expozici Křižovatky české a československé státnosti.
Nové vzdělávací materiály - komiks
publikováno 7. listopadu 2013
V rámci aktivity Předměty vyprávějí jsme vytvořili nový komiks k událostem roku 1989. Cvičení doprovázející předkládaný komiks vedou žáky a studenty k opakování a prohloubení vědomostí spojených s obdobím sametové revoluce v Československu roku 1989.
Pozvánka na divadelní představení - Přemysl Pitter: Já a dům můj
publikováno 7. listopadu 2013
Zveme Vás na divadelní představení Přemysl Pitter: Já a dům můj Divadelního ateliéru DDM Ulita, které se uskuteční dne 22. listopadu 2013 v 19.00 hodin v netradičních prostorách Národního památníku na Vítkově. Představení je jednou z doprovodných akcí k celoročnímu projektu s názvem Žižkováci vzpomínají, jenž připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Městskou částí Praha 3.
Pozvánka na seminář - Využití filmu ve výuce a mediální výchova
aktualizováno 17. října 2013
Ve středu 4. prosince 2013 se v Prácheňském muzeu v Písku uskuteční seminář pro pedagogy věnovaný mediální výchově a využití filmu ve výuce dějepisu. Více o semináři naleznete zde.
Pozvánka na seminář - Život na hranicích
aktualizováno 16. září 2013
Dne 3. října 2013 se v Muzeu Českého lesa v Tachově,p.o., partnera projektu Dotkni se 20. století!, uskuteční seminář věnovaný soužití Čechů a Němců ve 20. století, problematice poválečného odsunu a útěkům za hranice. Program naleznete zde.
Muzejní kufřík - nabídka pilotáže
publikováno 16. září 2013
Nabízíme představení replik předmětů uložených ve sbírkách Národního muzea, které jsou součástí tzv. muzejních kufříků. Tedy pěti sad muzejních předmětů vztahujících se ke klíčovým letům českých dějin (r. 1918, 1938, 1948, 1968, 1989).Ukázkovou pilotní hodinu práce s muzejním kufříkem (45 min), realizuje kurátor a muzejní pedagoga Národního muzea.
Fotogalerie ze semináře a exkurze
publikováno 26. června 2013
Do sekce Výuka - Metodické kurzy jsme přidali odkaz na fotografie ze semináře 50. léta v Československu (20.června 2013) a z exkurze Ve stopách utrpení (21. června 2013).
Zažijte dějiny 20. století
publikováno 18. června 2013
Národní muzeum a kino Lucerna v rámci projektu Dotkni se 20. století! připravilo žákům a studentům základních a středních škol jedinečnou příležitost zažít a přiblížit se historickým okamžikům československých dějin 20. století! Ve školním roce 2013/2014 nabízíme studentům ke zhlédnutí sérii filmů zaměřených vždy na konkrétní dějinné události 20. století v Československu.
Soužití Čechů a Němců ve 40. letech 20. století
publikováno 31. května 2013
V Národním památníku na Vítkově můžete do 19. června 2013 zhlédnout panelovou výstavu věnující se problematice česko-německých vztahů. Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích ve spolupráci se studenty Gymnázia R. Schumana v Chamu zpracovali informace o desítkách lidských osudů v období čtyřicátých let 20. století. Informace pocházejí od pamětníků, z obecních kronik, archívů a z odborné literatury.
Literární soutěž Příběh exponátu
publikováno 24. května 2013
Ve středu 22. 5. 2013 Muzeum české loutky a cirkusu přivítalo dětské spisovatele, kteří se zúčastnili literární soutěže Příběh exponátu. Soutěž byla vyhlášena u příležitosti 7. výročí otevření muzea v Prachaticích a také k Mezinárodnímu dni muzeí. Ocenění autoři získali poukázky na nákup knih a také výlet do pražských objektů Národního muzea.
Pozvánka na seminář - Kult osobnosti v perspektivě výuky dějepisu
publikováno 16. května 2013
Dne 25. července 2013 se v Masarykově muzeu v Hodoníně, partnera projektu Dotkni se 20. století!, uskuteční seminář věnový kultu osobnosti v průběhu československých dějin; od Tomáše Garrigue Masaryka po Gustáva Husáka, regionálním dějinám a jejich využití ve výuce národních dějin, reflexi a interpretaci první Československé republiky (1918-1938).
Pozvánka na exkurzi - Ve stopách utrpení. Rovnost, Svornost a Bratrství v pekle Jáchymovských koncentračních táborů
publikováno 16. května 2013
Exkurze se uskuteční 21. června 2013 a bude věnována osobnímu poznání míst, ve kterých se nacházely pracovní tábory určené pro politické vězně. Exkurze Vám přináší ojedinělou možnost vydat se po stopách životního příběhu přímého svědka historických události, bývalého vězně pana Zdeňka Mandrholce.
Pozvánka na seminář - 50. léta v Československu
publikováno 12. dubna 2013
Atmosféru 50. let 20. století Vám přiblíží autenticky dochovaný vězeňský areál Památníku Vojna u Příbrami. Pro tento seminář připravujeme příspěvky o metodice orální historie a projektovém vyučování v dějepise. Představíme další možnosti spolupráce mezi muzeem a školou. Datum konání: 20. června 2013.